RockSerwis.FM
/ftp/6/134/[288646]_Image1.jpg
Niezapomniane płyty historii rocka - tom III
 
wysyłka w ciągu: 24h 
 
21.07.2008
KS 39.85 zł 32.90 zł
 
 
artykuł dostępny "od ręki"
 
Wydawca: JAGIELLONIA
Wydanie: Wydanie I
ISBN83-85729-69-3
ISBN83-85729-69-3
Stron:413 (13x20,5 cm)
 
To już III tom opowieści o "Niezapomnianych płytach historii rocka", w którym autor omawia nie tylko najciekawsze albumy, ale też przy okazji ważne wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne czternastolecia zaczynającego się wraz z wydaniem przez Nirvanę longplaya "Nevermind (1991), a kończącego się pierwszym od lat prawdziwym świętem artystów związanych z rock'n'rollem, czyli koncertami w ramach akcji"Live 8" (2005)...
 

Klienci, którzy kupili ten artykuł, wybrali też:


 • Jerzy Skarżyński
  Niezapomniane płyty historii rocka - tom II

 • Jerzy Skarżyński
  Niezapomniane płyty historii rocka

 • Jerzy Skarżyński
  Niezapomniane płyty polskiego rocka

 • LUNATIC SOUL
  Lunatic Soul (digipak)

 • RIVERSIDE
  Anno Domini High Definition (CD+DVD limited edition) (digipak)

 • RIVERSIDE
  Out Of Myself

 • AIRBAG
  All Rights Removed

 • RAIN
  Cerulean Blue (gatefold cardboard sleeve)

 • KING CRIMSON
  Red (40th anniversary edition) (CD+DVDA) (digipak)

 • AIRBAG
  Identity

 • KING CRIMSON
  In The Court Of The Crimson King (40th anniversary edition) (CD+DVDA) (digipak)

 • KING CRIMSON
  Live In Toronto - November 20th 2015 (2CD)

 • HIPGNOSIS
  Relusion (digipak)

 • WEISS, WIESŁAW
  Wielka Rock Encyklopedia Tom II F-K [oprawa twarda z obwolutą]

 • RED BOX
  The Circle And The Square (with bonus tracks)
 
 
 
 

RECENZJE

Książki pana Skarżyńskiego, w których barwnie opisuje okoliczności powstania rockowych płyt są bez wątpienia cenną lekturą dla wszystkich fanów rocka. Gdy przeczytałem wstęp do trzeciego tomu, w którym autor zdaje się deklarować chęć stania się przewodnikiem dla młodszego pokolenia fanów muzyki rockowej pomyślałem, że może być ciekawie. Rzut okiem na listę opisywanych płyt niestety mnie rozczarował. Pan Jerzy zdaje się bardzo wybiórczo podchodzić do nowych trendów zasłaniając się "naprawdę dużą wartością artystyczną". Nikt chyba nie powinien oczekiwać obiektywnych sądów, bo te w przypadku sztuki są po prostu niemożliwe.

Problem jednak w tym, że autor usilnie propaguje nurt progresywnego rocka jako absolutne apogeum muzyki rockowej i z tego powodu płyt progresywnych lub z okolic progresywnego nurtu jest najwięcej. Na dodatek powiedzmy sobie szczerze, że część z nich nie tylko nie miała najmniejszego znaczenia w czasach gdy powstały ani też nie były jakimś szczególnym osiągnięciem w dorobku danego wykonawcy.

Skoro już autor przyjął na siebie ciężar bycia "przewodnikiem" to powinien robić to rzetelnie i chociaż spróbować wyzbyć się tendencji do tworzenia sztucznej hierarchii. Tymczasem jest wprost przeciwnie - ot np. fragment w którym pisze, że był zły na to, jak prostackie dźwięki punk rocka niszczyły jego ulubione zespoły z dawnych lat. A przecież sytuacja wyglądała tak, że to właśnie te "ambitne" zespoły zniszczyły się same! Nieustające dążenie do komplikowania muzyki, "uszlachetniania" jej spowodowało odwrócenie się młodzieży od czegoś co kompletnie nie korespondowało z ich żyiem. Przecież rock powstał jako muzyka prosta, której głównym elementem były emocje, tymczasem "wiekopomne dzieła" progresywnych wykonawców zdawały się być tego zaprzeczeniem.

Nawet przy najbardziej przychylnym podejściu do tej książki trudno mi odpowiedzieć sobie na pytanie jak to się stało, że zabrakło w niej chociażby jednej płyty Marilyna Mansona, Nine Inch Nails czy miażdżącego Kyuss. Gdzie się podziały płyty Blur czy Oasis - które już na zawsze wpisały się do kanonu rocka? Dlaczeo nie ma ani jednej płyty z niezwykle oryginalnego cyklu Desert Sessions? Czy autor w ogóle słyszał o zespole, który nazywa się Green Day i całkiem niedawno nagrał naprawdę kapitalną płytę (American Idiot, czy może widząc etykietkę punk rock od razu uznał, że niewiele różni się to od Sex Pistols i nie warto poświęcać miejsca? Z drugiej strony nie żal mu było przeznaczyć je na płytę Blackmore's Night, która z rockiem ma tyle samo wspólnego co z disco czy

na "ewidentnie" rockową Tori Amos!

Choć może wydawać się inaczej to naprawdę cenię sobie książki z cyklu Niezapomnianych płyt, ale nad wyraz żywa tendencja autora do absolutnego wynoszenia ponad wszystko rocka progresywnego wywołuje u mnie nieskrywane zażenowanie. Zdaję sobie sprawę, że ma on do tego prawo, tyle tylko, że dziennikarz muzyczny, na dodatek taki, który chce być przewodnikiem po świecie rocka - nie powinien tak stawiać sprawy.

/Tomek/
 


 
 
Jerzy Skarżyński
Niezapomniane płyty historii rocka - tom III
KS 39.85 zł 32.90 zł