RockSerwis.FM
/ftp/6/245/[239861]_GILMOUR,_DAVID.jpg
Remember That Night - Live At The Royal Albert Hall (2DVD)
 
średni czas realizacji: od 2 do 60 dni 
 
17.09.2007
DVD 117.89 zł
 
 
 
 
DVD 1:
 
1. Speak To Me
 
2. Breathe
 
3. Time
 
4. Breath (Reprise)
 
5. Castellorizon
 
6. On An Island [feat. Crosby & Nash]
 
7. The Blue [feat. Crosby & Nash]
 
8. Red Sky At Night
 
9. This Heaven
 
10. Then I Close My Eyes [feat. Robert Wyatt]
 
11. Smile
 
12. Take A Breath
 
13. A Pocketful Of Stones
 
14. Where We Start
 
15. Shine On You Crazy Diamond [feat. Crosby & Nash]
 
16. Fat Old Sun
 
17. Coming Back To Life
 
18. High Hopes
 
19. Echoes
 
20. Wish You Were Here
 
21. Find The Cost Of Freedom [feat. Crosby & Nash]
 
22. Arnold Layne [feat. David Bowie]
 
23. Comfortably Numb [feat. David Bowie]
 
.
 
DVD 2:
 
1. Wot's... Uh The Deal
 
2. Wearing The Inside Out [feat. Richard Wright]
 
3. Arnold Layne [feat. Richard Wright]
 
4. Comfortably Numb [feat. Richard Wright]
 
5. Breaking Bread, Drinking Wine (Documentary)
 
6. Dark Globe (Performance from Summer Tour 2006)
 
7. Astronomy Domine (Recorded at Abbey Road Studios)
 
8. This Heaven (Performance from the AOL Sessions)
 
9. Castellorizon (Performances from the BBC Mermaid Theatre concert)
 
10. On An Island
 
11. The Blue
 
12. Take A Breath
 
13. High Hopes
 
14. The Making Of 'On An Island' (Documentary)
 
15. The West Coast (Documentary)
 
16. On An Island (Music Video)
 
17. Smile (Music Video)
 
18. Island Jam 2007 (Bonus Track)
 
19. Photo Gallery
 
 
 

Klienci, którzy kupili ten artykuł, wybrali też:


 • RIVERSIDE
  Voices In My Head

 • RIVERSIDE
  Out Of Myself

 • RIVERSIDE
  Second Life Syndrome

 • ALBION
  Wabiąc cienie

 • GILMOUR, DAVID
  On An Island (digibook)

 • LUNATIC SOUL
  Lunatic Soul (digipak)

 • GILMOUR, DAVID
  Live In Gdańsk (2CD+2DVD)

 • KING CRIMSON
  In The Court Of The Crimson King (40th anniversary edition) (CD+DVDA) (digipak)

 • ALBION
  Broken Hopes

 • LED ZEPPELIN
  The Song Remains The Same (2DVD special edition)

 • RIVERSIDE
  Anno Domini High Definition (CD+DVD limited edition) (digipak)

 • KING CRIMSON
  Red (40th anniversary edition) (CD+DVDA) (digipak)

 • MARILLION
  Happiness Is The Road Volume 2: The Hard Shoulder

 • AIRBAG
  All Rights Removed

 • KING CRIMSON
  Lizard (40th anniversary edition) (CD+DVDA) (digipak)
 
 

"Remember That Night - Live At The Royal Albert Hall", to znakomite koncertowe wydawnictwo wyreżyserowane przez Davida Malleta, jednego z czołowych reżyserów filmów muzycznych na świecie. Oprawę wizualną koncertu zapewnił mistrz oświetlenia sceny - Marc Brickman.

Na dwóch płytach DVD znalazło się ponad pięć godzin materiału filmowego, w tym dokument z trasy koncertowej z gościnnym udziałem Davida Bowiego, Roberta Wyatta, Davida Crosby'ego i Grahama Nasha. Oprócz koncertu zarejestrowanego w 2006 roku w słynnej londyńskiej Royal Albert Hall, wydawnictwo zawiera również ponad dwie godziny i czterdzieści minut dodatkowych materiałów. DVD uzupełnia 20-stronicowa książeczka wypełniona zdjęciami z sesji nagraniowych, koncertów, a także przedstawiająca nietypowe ujęcia muzyków uchwycone podczas chwil wolnych od pracy.

Pierwsza płyta tego zestawu zawiera dwuipółgodzinny koncert, który Gilmour zagrał wraz z zespołem składającym się z Richarda Wrighta (Pink Floyd), Phila Manzanery (Roxy Music), nowego członka zespołu - perkusisty Steve'a DiStanislao oraz takich współpracowników Pink Floyd jak Dick Parry, Guy Pratt i Jon Carin. Gilmour zaprezentował na tym koncercie materiał ze swojego ostatniego, bestsellerowego albumu "On An Island", a także klasykę Pink Floyd, m.in. "High Hopes", "Shine On You Crazy Diamond", "Comfortably Numb" oraz dwudziestominutową suitę "Echoes". Rejestrowany przez 23 kamery występ sprawia istnie piorunujące wrażenie!

Druga płyta DVD zawiera rozmaite rarytasy oraz materiał wcześniej niepublikowany, w tym 46-minutowy unikatowy film "Breaking Bread, Drinking Wine", nakręcony podczas trasy koncertowej w 2006 roku. Wśród pozostałych materiałów można znaleźć m.in. dodatkowe utwory z Royal Albert Hall, legendarne utwory Syda Barretta "Dark Globe" i "Astronomy Domine" po raz pierwszy wykonane przez Gilmoura oraz zarejestrowany w Los Angeles akustyczny występ dla AOL. Na płycie znalazło się również pięć utworów z koncertu w BBC Mermaid Theatre, pięciominutowy dokument nakręcony podczas pobytu zespołu w Los Angeles oraz bogata galeria zdjęć, m.in. autorstwa małżonki Gilmoura - dziennikarki Polly Samson.

"Remember That Night - Live At The Royal Albert Hall", to jedyna w swoim rodzaju okazja by poznać bliżej Davida Gilmoura, zajrzeć za kulisy podczas trasy koncertowej i choć przez na chwilę uczestniczyć w życiu zespołu i ekipy. Jak przyznaje sam Gilmour: "To była niezwykle przyjemna trasa koncertowa. Stanowiła źródło fantastycznej zabawy i ogromnej satysfakcji". A Rick Wright dodaje, że było to "chyba najprzyjemniejsze, najbardziej profesjonalne i najłatwiejsze tournee" w jego życiu.

 
 

RECENZJE

Pięknie wydany podwójny (2DVD) album koncertowy Davida Gilmoura z ubiegłorocznej trasy koncertowej. Dobrze, że wzorem wcześniejszego 2DVD "Pulse" Pink Floyd, zrezygnowano z rozbicia dwóch części koncertu na oba dyski. Tu mamy cały koncert na jednym dysku, a dokładnie obie części koncertu połączone fajną animacją - łącznikiem. David Gilmour, Richard Wright (czyli de facto połowa Pink Floyd) i pozostali muzycy w znakomitej formie. Facet wygarnia 2,5 godziny na gitarze tak, że przyjemnie posłuchać i popatrzeć. Daj Boże zdrowie i energię w tym wieku naszym rodzimym chałturnikom i różnym pseudo-gwiazdkom jednego sezonu! Realizacja techniczna koncertu znakomita - wiadomo robił to Malett. Na drugiej płycie mamy dodatki, w tym krótki, niestety, materiał z przygotowań i koncertu w Stoczni Gdańskiej. Całość zaopatrzona także w polskie napisy. Pozostaje tylko niedosyt, że na DVD/CD nie ukazał się właśnie koncert ze Stoczni Gdańskiej, wzorem wcześniejszego JMJ. A może się pojawi, bo chyba był wtedy nagrywany? Pozycja obowiązkowa dla każdego fana Pink Floyd i Davida Gilmoura. Zdecydowanie polecam!!!

/Janusz Stępień/

______________________________________________________

Powiem Wam, że przy ostatniej solówce trochę się wzruszyłem. David Gilmour to rockman z górnej pół... - a dla niego półki jeszcze nie zrobili. Ten facet robi to już ponad 40 lat. I coraz lepiej. Gdybym był młodszy, a idzie mi szósta dziesiątka, to robiłbym to co ten łysy gościu na widowni. Takiej wersji "Echoes" to jeszcze nie słyszałem. Niech ma chłop zdrowie i jeszcze tak gra z 10 lat. A jak zaczynali (lata 60-te) to nikt im takiej kariery nie wróżył. To były dzieci kwiaty z okresu rewolucji seksualnej. Prochy, wóda, dziewczyny i śpiew.

Wóda, dziewczyny i śpiew dzisiaj są takie same ale wtedy prochy musiały być lepsze bo dzisiejsi grajkowie po jakiejś amfie też i nadal nie potrafią zrobić prawdziwej muzyki. A co dopiero rocka psychodelicznego.

/Krzysztof Kowalski/

_____________________________________________________

Na pierwszy plan wysuwa się obfita zawartość obu krążków, to nie jest tak, że mamy rejestrację występu artysty na pierwszej płytce, a na drugiej jakieś ochłapy niewarte ponownego obejrzenia. Tu tak nie jest, dysk z dodatkami jest co najmniej równy krążkowi z zapisem koncertu, a co ważniejsze są tam poukrywane niespodzianki (Easter Eggs od Davida), które każdy fan ma odnaleźć samodzielnie (polecam, warto szukać). Jeśli chodzi o rejestrację występów w Royal Albert Hall, jak wiadomo sfilmowane zostały wszystkie 3 występy z końca maja 2006 r. Na DVD znajduje się zapis zdecydowanej większości utworów wykonanych tych na koncertach, a czego brakuje? The Great Gig In The Sky, który zostały wykonany 30 i 31 maja, a zaszczyt zaśpiewania miała Mica Paris, ale chyba nie sprostała zadaniu, bo za bardzo nie słyszę lamentu, że tych utworów brakuje w zestawie. Natomiast wielu fanów ubolewa z tytułu braku zapisu występu Nicka Masona, który zasiadł za bębnami w trakcie bisów 31 maja i zagrał w Wish You Were Here i Comfortably Numb. Z tego co mi wiadomo, była to decyzja Nicka (pojawia się on w przebitkach w materiale dokumentalnym zarówno w trakcie prób w Bray Studios, jak i w RAH), by jego występ nie znalazł się na DVD. Jeśli chodzi o strategię trasy to wiadomo, iż po dwóch ( a raczej trzech, bo The Wall Tour też małe nie było) monumentalnych trasach po największych halach i stadionach całego świata z Pink Floyd, David zdecydował się zagrać trasę w mniejszych i bardziej kameralnych miejscach (Gdańsk był wyjątkiem). Zamiarem artysty było zaprezentowanie całego nowego albumu On An Island, jak również ulubionych utworów Davida z katalogu Pink Floyd. Dodatkowo artysta wykonywał utwory Syda Barreta, a od czasu do czasu w zestawie pojawiały się utwory Richarda Wrighta (wspomniany wcześniej The Great Gig In The Sky oraz zawarty w materiałach dodatkowych, rewelacyjnie zagrany Wearing The Inside Out z płyty Division Bell). Moją uwagę zwrócił fakt, iż materiał z albumu On An Island wykonywany na żywo wypada zdecydowanie lepiej, a osobiście ponownie zachwyciłem się The Blue; Then I Close My Eyes (trąbka Roberta Wyatta jest nieprawdopodobna) oraz Where We Start. Po części może to wynikać, iż na płycie On An Island David chciał by utwory wykonywali różni, zaproszeni muzycy oraz fakt, iż utwory, czy poszczególne partie instrumentów były nagrywane w różnych studiach. Natomiast w wykonaniu na żywo materiał zyskuje na dynamice i spójności. W drugiej części koncertu znalazły się ulubione utwory z katalogu Pink Floyd. Byłem pod wrażeniem kolejnej wersji Shine On... (świetne chórki Crosbiego i Nasha), Fat Old Sun (David nie może zapomnieć kolegom z zespołu, że nie zagłosowali na ten utwór przy zestawianie składanki Echoes) no i oczywiście Echoes, gdzie cały zespół, jak i mistrz oświetlenia Marc Brickman wykazali się niebywałym kunsztem. Wykonanie Arnolda Layne przez Davida Bowie jest niewiarygodne, natomiast partia Rogera w Comfortably Numb jest inna, niż to do czego przywykliśmy. Puryści powiedzą, że jest to wersja nie do przyjęcia, ale ja podchodzę do tego wykonania, iż jest to wersja Davida Bowie i na tej płaszczyźnie bardzo mi przypadła do gustu. Wersje z Rickiem na wokalu zarówno Arnolda jak i CN znajduje się na dysku drugim i oba utwory oceniam bardzo wysoko. W materiałach dodatkowych poza świetnymi, trzema dokumentami ( co ważne, z polskimi napisami w wersji DVD wydanej przez EMI, czyli takiej dostępnej w Europie) dużo miejsca zajmuje muzyka i dodatkowe występy artysty. Dużą część stanowią utwory z RAH-u, które nie załapały się na pierwszy krążek i wszystkie te utwory mi się podobają. Dość obszernie pokazany został pierwszy publiczny występ po wydaniu płyty w Mermaid Theatre dla BBC, ale bez wątpienia perełką jest Island Jam 2007. Jak pamiętamy utwór ten, zamieszczony został na singlu Smile, ale w jego nagraniu wzięli udział inni muzycy Paul "Wix” Wickens (najbardziej znany jako klawiszowiec Paula McCartneya, ale z Davidem zagrał również na Strat Packu) oraz Ged Lynch (tak ten od Petera Gabriela). W styczniu 2007 David zdecydował się ponownie zarejestrować ten utwór, ale tym razem z Richardem na organach Hammonda i perkusistą z trasy Stevem Di Stanislao i ten zapis z domowego studia artysty znajduje się na DVD.

Materiał oceniam bardzo wysoko i na razie na horyzoncie nie widzę wydawnictwa DVD, które będzie miało szansę konkurować z tą zawartością.

/Tomasz /
 
 
 
 
GILMOUR, DAVID
Remember That Night - Live At The Royal Albert Hall (2DVD)
DVD 117.89 zł