RockSerwis.FM
/ftp/3/43/[229419]_TWELFTH_NIGHT.jpg
Voices In The Night (2CD)
 
średni czas realizacji: od 30 do 60 dni 
 
9.07.2007
CD 87.89 zł 62.99 zł
 
 
 
 
CD 1 (Studio):
 
[Electra]
 
1. Cunning Man 4:50
2. Abacus 7:25
3. Keep The Aspidistra Flying 7:47
[Ian Lloyd Jones]
 
4. Late Night TV 4:21
[Geoff Mann]
 
5. Human Being 3:43
6. Fact And Fiction 4:00
7. Art And Illusion 4:20
[Axe]
 
8. Don't Make Me Laugh 3:46
[Andy Sears]
 
9. I Am 5:33
10. South Of The Wind 3:13
11. White Glass 4:04
12. Piccadilly Square 6:28
[Martyn Watson]
 
13. Turning 3:25
14. Happening 3:24
15. A Tiny Everything 4:04
16. Zootime 4:26
.
 
CD 2 (Live)
 
[Geoff Mann]
 
1. Art And Illusion 3:59
2. Aspidentropy 8:48
3. Not On The Map 4:58
[Andy Sears]
 
4. Last Song 4:21
5. Blue Powder Monkey 4:58
6. Take A Look 11:12
[Martyn Watson]
 
7. Phantoms (On The Telephone) 4:54
8. Happening 3:23
9. A Tiny Everything 3:57
10. Turning 3:22
11. Zootime 4:21
[Geoff & Andy]
 
12. Love Song 7:42
 
Andy Revell - Guitar
Rick Battersby - Keyboards
Clive Mitten - Bass, Keyboards (#5@CD1)
Martyn Watson - Bass (#13-16@CD1, #7-12@CD2)
Brian Devoil - Drums

CD 1 recorded:
#1-3 - Arny's Shack, Bournemouth, Aug 1980
#4 - Woodcray, Wokingham, Mar 1981
#5 - Brodericks, Reading, Mar 1982
#6-7 - CBS, London, Jul 1983
#8 - Somewhere in Yorkshire, Sep 1983
#9-11 - Brodericks, Reading, Jan 1985
#12 - Thin Ice, Maidenhead, Mar 1994
#13-16 - Strand, Chiswick, London, Feb 1987

CD 2 recorded:
#1-2 - Marquee Club, London, 05-Nov-1983
#3 - Marquee Club, London, 16-Mar-1983
#4-6 - Rooster Studios, London, Feb 1986
#7-11 - Westar Studios, Southall, 13-Feb-1987
#12 - Marquee Club, London, 11-Oct-1987
 

Klienci, którzy kupili ten artykuł, wybrali też:


 • CAMEL
  The Opening Farewell: Live At The Catalyst

 • PENDRAGON
  And Now Everybody To The Stage (DVD+2CD limited edition)

 • TWELFTH NIGHT
  Smiling At Grief: The Definitive Edition (2CD)

 • DEAD CAN DANCE
  In Concert (2CD)

 • V/A
  Tomasz Beksi?ski - In Memoriam

 • CAMEL
  Ichigo Ichie - Live In Japan 2016

 • GALAHAD
  Resonance - Live In Poland (DVD+CD limited edition)

 • CAMEL
  In From The Cold - Live In London 2013

 • AIRBAG
  Identity

 • MAGENTA
  Metamorphosis

 • WILSON, RAY
  20 Years And More - Genesis vs Stiltskin (2CD+DVD)

 • IQ
  The Wake (25th anniversary deluxe edition) (3CD+DVD Box)

 • BAUMANN, PETER
  Romance '76 (remastered edition)

 • GALAHAD
  Battle Scars

 • ALBION
  Broken Hopes
 
 

Na tym dwupłytowym wydawnictwie zamieszczono niepublikowane dotąd nagrania w wykonaniu wszystkich wokalistów związanych z zespołem. Pierwszy krążek to nagrania studyjne, w których usłyszeć można Electrę, Iana Lloyda Jonesa, Geoffa Manna, Axe'a (to jedyne jego nagranie w roli wokalisty TN), Andy'ego Searsa i Martyna Watsona. Drugi krążek to nagrania koncertowe. Największą jego atrakcją jest bez wątpienia ostatni utwór: "Love Song" w wykonaniu duetu Geoff Mann i Andy Sears.

 
 

RECENZJE

Bardzo ciekawy zestaw rarytasów z przeszłości zespołu. Nie wszystkie utwory zostały tu zaprezentowane w dobrej jakości. Nagrania z Electrą mają tu dopiero premierę - zestawiając te nagrania z remasterowanym wydawnictwem "Live at the Target" otrzymuje się całą kasetę "The Electra Tape" (poza trzema utworami z Electrą nagrano jeszcze 12-minutowy instrumentalny "Afghan Red"). Momentami słychać, że Electra niezbyt pasuje do zespołu - czasem jej wokal idzie zupełnie innym torem, niż muzyka zespołu (szczególnie to słychać w "Keep The Aspidistra Flying" - Geoff Mann zrobił to dużo lepiej). Szkoda tylko, że nie zachowała się wersja "Sequences" z tekstem i wokalem Electry. "Late Night TV" to niedoszła strona B singla "Afghan" (singiel ostatecznie nie został wydany). Jest to jedyne nagranie Iana Lloyda-Jonesa z Twelfth Night. Brzmi trochę jak połączenie Twelfh Night z Classix Nouveaux. Trochę drażnią taneczne rytmy zmierzające w stronę new romantic. Brzmi to też trochę, jak odzysk z kasety audio (faluje dźwięk). Troszkę drażnią efekty przedobrzenia masteringu (metaliczny przydźwięk wpleciony w brzmienie niektórych instrumentów). Potem już nagrania z najsłynniejszym wokalistą TN - Geoffem Mannem. Pierwsze dwa utwory bardzo przypominają nagrania demo uzupełniające wznowienie "Fact and Fiction", zaś "Art and Illusion" w wersji śpiewanej przez Geoffa ma tu swą premierę. W "Human Being" troszkę drażni brzmienie perkusji - brzmi trochę jak automat. Jakość dźwięku za bardzo przypomina kiepskawe technicznie bonusy do "Smiling at Grief". Zaś wersja demo bardzo przypomina tę, która kończy remaster "Fact and Fiction". "Don't Make Me Laugh" to jedyne nagranie wokalisty Axe z Twelfth Night. Jest to po prostu nowa wersja "Fact and Fiction". Axe usiłował być lepszy od Geoffa Manna i prawie mu się udało dodając nieco dramaturgii do utworu. Dobór utworów na krążku dał możliwość porównania tych wykonań, choć wersja z Geoffem jest podobnie jak wersja z Axe demem. Demo z Axe jako wokalistą przypomina nieco późniejsze wykonania koncertowe "Fact and Fiction" z Andy Searsem. Szczególnie przez dominację syntezatorów i elektronicznej perkusji (Andy potem zmienił linię melodyjną przy tekście "Don't make me laugh...").

Nagrania demo z Andy Searsem odstraszają przez nieszczególną jakość. Ukazują jedynie zagubienie zespołu, który nie bardzo wie jakim stylem ma podążać. Czy ma być dalej wierny swym progresywnym ideałom, czy też ma pójść w kierunku muzyki "lekkiej, łatwej i przyjemność". Wydana potem przez Virgin płyta jedynie utrzymała słuchaczy w tym przekonaniu niepewności i zagubienia (co w efekcie doprowadziło do kiepskich wyników sprzedaży i utraty kontraktu płytowego). "Piccadilly Square" jest kompozycją "pośmiertną" - jest to hołd pamięci zmarłego na raka Geoffa Manna. Wcześniej utwór ten dostępny był jedynie na płycie "Mannerisms" (na której prócz Twelfth Night z Andy Searsem utwory Geoffa Manna wykonane zostały przez takie zespoły, jak Pallas, IQ czy Pendragon).

Kompozycje śpiewane przez Martyna Watsona udowadniają jedynie pójście w kierunku muzyki pop. Jak wiadomo krótkotrwałe, gdyż zespół grający w tym stylu dość szybko przestał istnieć. Jakość tych nagrań demo również zbytnio nie zachęca do słuchania. Poza tym nagrania te nic nie wnoszą do muzyki TN. Są jedynie dowodem słabości zespołu, który nieco ponad pół roku po zarejestrowaniu tych nagrań przestał istnieć. Wedle oficjalnej strony zespołu demo, z którego te utwory pochodzą zawierało sześć kompozycji.

Dwa pierwsze utwory z drugiego krążka były wcześniej dostępne dzięki wydanej w formie CD-R płyty Geoff Mann : "Recorded Delivery" (te dwa utwory kończyły płytę, przed nimi były nagrania solowe Geoffa). Ciekawostką jest "Aspidentropy", będący połączeniem utworu "Keep The Aspidistria Flying" z instrumentalnym "Entropy". Z drugiej części tego utworu powstał potem instrumentalny utwór "C.R.A.B.". "Not On The Map" nieco razi jakością dźwięku (nagranie z publiczności). Utwór ten potem przeobraził się w "Deep In The Heartland", a następnie w "Blondon Fair".

Utwory z Andym można traktować jako kolejne bonusy do płyty wydanej przez Virgin (Virgin nam zafundowała jedynie instrumentalne wersje kilku nagrań z płyty, a tu są wersje nagrane w studio już z wokalem, choć brzmiące jeszcze bardzo surowo). Ten wybór nagrań nie jest najszczęśliwszy - krążą bootlegi z koncertowymi nagraniami TN z Andy Searsem. Moim zdaniem koncertowe wykonania z lat 1984-86 mogą być ciekawsze od tych niezbyt udanych wersji demo. Tym bardziej, że niektóre z nich w podobnych wersjach uzupełniają CD "Art and Illusion". Do tego nagrania z Martynem Watsonem jako wokalistą stanowiące ciekawostkę. Poza ostatnim - zarejestrowanym podczas specjalnego koncertu Twelfth Night. 11 października 1987 roku Twelfth Night poprzedzał występ Geoffa Manna. Na scenie podczas występu Twelfth Night pojawił się Geoff Mann wykonując "Creepshow", a potem jeszcze "Love Song". W tym drugim dodatkowo pojawił się Andy Sears (Martyn grał na basie). Brakuje tu niestety wielu nagrań zarówno studyjnych jak i koncertowych z czasów, gdy Twelfth Night był jedynie zespołem instrumentalnym. Być może kiedyś zespół wznowi wydawnictwa kasetowe (część materiału z wczesnych kaset krążyła parę lat temu po internecie, lecz niestety jakość tych nagrań pozostawia wiele do życzenia).

/PaweĹ Ĺ wirek/
 
 
 
 
TWELFTH NIGHT
Voices In The Night (2CD)
CD 87.89 zł 62.99 zł