RockSerwis.FM
/ftp/3/184/[563896]_present.jpg
Behind The Sun
 
wysyłka w ciągu: 24h 
 
28.04.2014
CD 73.89 zł 54.99 zł
 
 
artykuł dostępny "od ręki"
 
1. Cloudwalker (A Darker Blue) (Sather) 6:06
 
2. Ghost (Sather) 6:38
 
3. On A Plate (Ryan/Sather) 4:09
 
4. The Promise (Ryan/Sather) 4:40
 
5. Kvastor (incl. Where Greyhounds Dare) (Kapstad/Ryan/Sather) 7:09
 
6. Hell, Part 4-6: Traitor/The Tapestry/Swiss Cheese Mountain (Ryan/Sather) 12:21
 
7. Entropy (Sather) 7:23
 
8. The Magic & The Wonder (A Love Theme) (Sather) 4:41
 
9. Hell, Part 7: Victim Of Rock (Kapstad/Ryan/Sather) 7:36
 
 
Bent Saether - vocals, bass, 12 & 6 string acoustic and electric guitars, mellotrons, percussion
Hans Magnus Ryan - vocals, electric and acoustic guitars
Kenneth Kapstad - drums

Reine Fiske - electric and acoustic guitars, mellotron (present on all tracks except "On a Plate")
Thomas Henriksen - piano (on "The Magic & The Wonder")
Ole Henrik Moe - saw (on "Cloudwalker"), viola (on "Ghost" and "Kvastor"´)
Kari Ronnekleiv - violin (on "Ghost")
 

Klienci, którzy kupili ten artykuł, wybrali też:


 • MOTORPSYCHO
  Here Be Monsters

 • MOTORPSYCHO
  The Tower (2CD)

 • MOTORPSYCHO
  The Death Defying Unicorn (2CD)

 • AIRBAG
  All Rights Removed

 • ANEKDOTEN
  Until All The Ghosts Are Gone

 • AIRBAG
  Identity

 • MOTORPSYCHO
  Still Life With Eggplant

 • MOTORPSYCHO
  Heavy Metal Fruit

 • RIVERSIDE
  Love, Fear And The Time Machine (2CD mediabook)

 • AMPLIFIER
  The Octopus (2CD)

 • GAZPACHO
  Soyuz (media book)

 • RAIN
  Cerulean Blue (gatefold cardboard sleeve)

 • WILSON, STEVEN
  To The Bone

 • IQ
  The Road Of Bones (2CD) (digipak)

 • KING CRIMSON
  Lizard (40th anniversary edition) (CD+DVDA) (digipak)
 
 

Nowy album norweskiego zespołu powstał jak poprzednie w Brygga Studio w Trondheim, rodzinnym mieście muzyków. Pojawił się w nim również gitarzysta Reine Fiske znany ze szwedzkich zespołów Landberk, Dungen i The Amazing, stary przyjaciel zespołu, który nagrywał już z nim i koncertował w 2012r. Oprócz niego gościnnie w studiu pojawili się Ole Henrik Moe (altówka, piła) i Kari Ronnekleiv (skrzypce).

Wspólnie nagrali dziewięć kompozycji, które potwierdziły, ze po 25 latach spędzonych na norweskiej scenie muzycznej Motorpsycho są nie tylko prawdziwą instytucją, lecz również niezwykle świeżo brzmiącym zespołem, który potrafi niejednym zaskoczyć.

 
 

RECENZJE

Zadziwiająca jest pracowitość norweskiego tria Motorpsycho. Jeszcze w uszach pobrzmiewa nam ich ubiegłoroczny album "Still Life With Eggplant", a już z początkiem marca tego roku ukazał się ich najnowszy krążek zatytułowany "Behind The Sun". Wydawnictwo to zostało wydane przez Rune Grammofon i Stickman Records Psychobabble na CD i 2LP oraz specjalnej wersji 2LP+CD (płyty winylowe w kolorze białym i czarnym). Zespół - bo chyba tak należy o Norwegach mówić, zwłaszcza, jeśli brać pod uwagę instrumentalistę Reine Fiskego, który nagrywał z nimi poprzednią płytę i towarzyszy triu na trasie koncertowej - zmaterializowali swoje muzyczne pomysły, rejestrując utwory w rodzinnym mieście Trondheim.

"Behind The Sun" zawiera dziesięć kompozycji, a cały materiał to godzina wysublimowanych i różnogatunkowych dźwięków. Pierwsze nagranie - "Cloudwalker (A Darker Blue)" - zostało udostępnione do odsłuchania na stronie Rune Grammofon. Rozpoczyna się ono bardzo ciekawie urokliwym współbrzmieniem dopracowanych gitar. Przystępna melodia i instrument, na którym gra Ole Henrik Moe (piła), jak również wokalizy brzmią równie wzniosłe. Gdy rozpoczyna się kompozycja "Ghost" ogarnia nas niezwykle tajemnicza aura, trzeba przyznać, że muzycy potrafią wyczarować fantastyczne, nastrojowe brzmienie. To mistrzowie dźwiękowej prozy, mający wiele wyczucia i wkładający dużo własnego serca w to przejmujące nagranie, w którym silnie oddziałuje na słuchacza fortepian. Motorpsycho wzrusza subtelnym graniem do ostatniej sekundy tej kompozycji. Po tak miłych chwilach czas na odmienne twórcze propozycje tria w postaci mocniej i agresywniej wykonanego "On A Plate" oraz miłych dla ucha psychodelicznych, klasycznych, porywających swymi gitarowymi riffami i klawiszowymi dźwiękami słyszanymi w "The Promies". Instrumentalne nagranie "Kvaestor (incl. Where Greyhounds Dare)" to ponad siedem minut znakomicie wykonanych partii gitary, perkusji i skrzypiec. Końcowe efekty tej pracy są imponujące. Muszę przyznać, że wracałem do tego kawałka kilkukrotnie. W nawiązaniu do poprzedniej płyty, zespół zamieścił utwór "Hell, part 4-6: Traitor, The Tapestry, Swiss Cheese Mountain". To najdłuższy fragment z tego krążka, przypominający dawne progresywno-rockowe granie, w którym uchwycono tamte chwile i wyrażono je we wspaniałej aranżacji i wpływającej na nas silnie harmonii. Uniesieni tak intrygującymi dźwiękami przechodzimy do wysłuchania kolejnego nagrania pt. "Entropy", w którym gitara akustyczna i wokal uszczęśliwiają nas dogłębnie.

Motorpsycho, na swój sposób, konsekwentnie potrafi dostarczyć muzycznej adrenaliny. Pomysłowość Norwegów w komponowaniu z jednej strony melodyjnych, jak również bardziej skomplikowanych nagrań realizowanych od wielu lat, budzi duży podziw. Ich siła przekazu, wyrażona i wzbogacona przeróżnymi instrumentami oraz muzykami, tworzy niepowtarzalną - z każdym wydawnictwem - ścianę dźwięków. Tę różnorodność doświadczamy słuchając "Behind The Sun". Grupa potrafi mile ukoić odbiorcę, jak również trochę pohałasować, niejednokrotnie z polotem, tak aby zbytnio nie odstraszyć słuchacza, lecz porwać go w pulsujący pięknym basem rytm. Muzycy alternatywnie odzwierciedlają swoje rockowe podejście do tworzonej sztuki, zaś nasze nastroje ulegają wahaniom i pulsują zmieniającym się rytmem odbieranej muzyki w ostatnim nagraniu "Hell, part 7: Victim Of Rock". Muszę przyznać, że panowie kończą dość mocnym akcentem.

Jestem pod wielkim wrażeniem ich muzyki i trudno mi się z nią rozstać Nie ma słabych utworów na tym krążku, a jedyne co może przeszkodzić i wpłynąć na całokształt odbioru ich twórczości, to chwilowa niedyspozycja nastrojowa słuchacza.

Pozycja obowiązkowa dla entuzjastów nieszablonowej twórczości bardzo ważnego i twórczego zespołu!

/Andrzej B./
 
 
 
 
MOTORPSYCHO
Behind The Sun
CD 73.89 zł 54.99 zł