RockSerwis.FM
/ftp/0/78/[531278]_149372.jpg
A Midsummer Night's Dream (reissue 2013)
 
średni czas realizacji: od 2 do 60 dni 
 
15.04.2013
CD 53.89 zł
 
 
 
 
1. The Palace Of Theseus 2:47
 
2. A Form In Wax 4:40
 
3. By Paved Fountain 2:00
 
4. Titania 2:23
 
5. Set Your Heart At Rest 3:31
 
6. Oberon 2:31
 
7. Within This Wood 2:36
 
8. In The Beached Margent Of The Sea 2:38
 
9. Between The Cold Moon & The Earth 2:44
 
10. Puck 1:53
 
11. Helena 4:21
 
12. Peaseblossom, Cobweb, Moth & Mustardseed 4:28
 
13. Mountains Turned Into Clouds 4:36
 
14. The Lunatic, The Lover & The Poet 4:14
 
15. Starlight 4:48
 
16. Lysander & Demetrius 2:45
 
17. Celebration 6:15
 
18. All Is Mended 3:13
 
 
Steve Hackett - guitar
The Royal Philharmonic Orchestra
 

Klienci, którzy kupili ten artykuł, wybrali też: • Koperta foliowa antystatyczna na płytę winylową 12" (50szt.)


 • Koperta foliowa transparentna na okładkę płyty winylowej (32,5x32,5cm) (50szt.)

 • CAMEL
  The Snow Goose (re-recorded & re-arranged)

 • RED SAND
  Gentry

 • KING CRIMSON PROJEKCT, A
  A Scarcity Of Miracles

 • DEAD CAN DANCE
  Anastasis (digipak)

 • KING CRIMSON
  Red (40th anniversary edition) (CD+DVDA) (digipak)

 • KING CRIMSON
  Live In Chicago - June 28th, 2017 (2CD)

 • KING CRIMSON
  In The Court Of The Crimson King (30th Anniversary Edition)

 • VANGELIS
  1492 - Conquest Of Paradise

 • NOSOUND
  Sol29 (CD+DVD remastered edition)

 • KING CRIMSON
  In The Court Of The Crimson King (200 Gram super-heavyweight vinyl)

 • HIPGNOSIS
  Relusion (digipak)

 • FOCUS
  Focus III (remaster)

 • V/A
  Tomasz Beksi?ski - In Memoriam
 
 

Wznowienie albumu z 1997r., o którym sam Steve Hackett tak opowiada: "Moim zdaniem "Sen nocy letniej" to najbardziej poetyczny ze wszystkich tytułów sztuk Szekspira i pisałem utwory z myślą o tym tekście. Uwielbiam brzmienie gitary klasycznej z orkiestrą. Wiedziałem, że orkiestra nada moim tematom rozmachu i ozdobi takie utwory jak "In the Beached Margent of the Sea", "Starlight", "Mountains Turned into Clouds" i "Celebration". Royal Philharmonic Orchestra to klasa światowa. Razem z jej członkami byliśmy zachwyceni możliwością współpracy. Roger King opracował ze mną większość materiału. Była to również pierwsza okazja dla mojego kuzyna Matta Dunkleya, by dyrygować znaną orkiestrą; opracował też ostateczną wersję partytury. Spisał się fantastycznie i od tamtej pory pracował nad wieloma ilustracjami filmowymi. Nick Bailey z Classic FM wybrał tę płytę jako swój album roku; przez kilka miesięcy gościła też na listach przebojów muzyki klasycznej. Zawsze będę z niej dumny".

 
 

RECENZJE

To już dokładnie 16 lat minęło od premiery tego klasycznego albumu który ukazał się w marcu 1997 roku. Twórczość Szekspira w muzycznej interpretacji Hackett'a jeśli porównać tych dwóch artystów to obaj są wybitnymi mistrzami w swoim rzemiośle. Poeci pióra i gitary którzy tworzyli swoje dzieła tak różnorodne a zarazem pełne piękna miłości i dramatu. Twórczość choć powstawała w innych odległych czasach nadal znajduje nowych czytelników to samo można powiedzieć o muzyce Hackett'a i chyba nie narażę się tym porównaniem miłośnikom sztuki teatralnej.

Wracając do muzyki z płyty "Midsummer Night's Dream" orkiestra symfoniczna i klasyczna gitara oddają klimat i nastrój minionej epoce jej bohaterów kreśląc pewną historię za pomocą instrumentalnych brzmień. Pobudzają naszą wyobraźnię uwrażliwiając nas na niesamowite muzyczne krajobrazy przestrzeń balansując niejednokrotnie naszym nastrojem.Ta muzyka niesie z sobą dramatyczne jak i piękne chwile nawiązując do fabuły z końca XVI wieku.

Rozpoczynający ten album kompozycja "The Place Of Theseus" wprowadza nas gitara do której po chwili dołącz orkiestra a to dopiero można powiedzieć intro. Następne nagranie "A From In Wax" rozpoczyna orkiestra później już tylko słychać grę na gitarze i w tle delikatne smyczki by w finale zabrzmieć pełną symfonią . Kolejne tematy "By Paved Fountain"/ "Titania" są kreślone za pomocą gitary dopiero ostatnie 30 sekund "Set Your Heart At Reset" zabrzmi orkiestra. Kolejne utwory są wykonywane albo przy akompaniamencie gitary i orkiestry lub tylko usłyszymy samą gitarę, na której gra maestro. Mnie osobiście najlepiej podobają się te nagrania w których wspólnie rozbrzmiewa swym bogactwem Royal Philharmonic Orchestra i Steve Hackett. Gitara akustyczna ma swój niepowtarzalny urok ale w takim połączeniu tworzą pełną emocji i ładnych melodii magiczną sztukę dźwięków.

Ta twórczość pozwala odkrywać uroki poezji, w której ekspresja gitary łączy się z smyczkami, fanfarami i trąbkami poruszając naszą romantyczną i wrażliwą duszę.

To wspólne dzieło gitarowo- orkiestrowe jest dowodem na niebywałą wrażliwość człowieka do muzyki przekraczającej i łączącej różne gatunki w znakomitym stylu zrealizowane i skomponowane oddające ducha pewnej epoki. Na pewno nie jest to łatwa w odbiorze twórczość momentami może zniechęcić słuchacza dużą dawką improwizacji gitarowych. Ale jak na wielkie dzieła przystało tu również te 18 tematów których słuchamy potrafią oczarować swą filharmonijną przybliżyć nas do subiektywnych wrażeń artysty.

Jeśli bym miał wskazać które utwory wykonane na klasycznej gitarze zwróciły moją uwagę to z pewnością : "By Paved Fountain" / "Titania" / "Oheron" i "All Is Mended" co absolutnie nie pomniejsza wrażeń pozostałych nagrań.

Wyrózniłbym też te kompozycje w której gra orkiestra symfoniczna : "In The Beached Margent Of The Sea" / "Puck" / "Mountains Turned Into Clouds" / "The Lunatic, The Lover & The Poet" / “Starlight" i "Celebration".

Podsumowując krótka recenzję "Midsummer Night's Dream" zacytuję Szekspira który tak o to powiedział : ..."Złym musi być człowiek który nie lubi pieśni, śpiewu i muzyki.."

Steve Hackett (kompozytor, gitara akustyczna),John Hackett (flute), Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Matt Dunkley,Roger King (organy).

Polecam to już klasyczne wydawnictwo.

/Andrzej Barwicki/
 
 
 
 
HACKETT, STEVE
A Midsummer Night's Dream (reissue 2013)
CD 53.89 zł