RockSerwis.FM
/ftp/3/35/[524835]_STOD-cover.jpg
Symphonic Theater Of Dreams: A Symphonic Tribute To Dream Theater
 
wysyłka w ciągu: 24h 
 
8.03.2013
CD 39.89 zł 34.99 zł
 
 
artykuł dostępny "od ręki"
 
1. Overture - When Dreams Come True (Michał Mierzejewski) 4:21
2. Hell's Kitchen 5:06
3. Sacrificed Sons 9:33
4. Beneath The Surface 5:40
5. The Ministry Of Lost Souls 13:43
6. Losing Time / Grand Finale 4:53
 
SToD is composed, arranged by Michal Mierzejewski
Orchestra - Sinfonietta Consonus @ www.sinfoniettaconsonus.com
Conductors - Ariel Ludwiczak, Michal Mierzejewski
Classic guitar - Bartosz Kropidłowski

special guests:
Tina Guo - cello
Marc Papeghin - french horns
Daniel Fries - acoustic guitars

Orchestra musicians (on album):

Violin I
Pamela Polkowska
Barbara Maja Maseli
Marcin Makowski
Aleksandra Szymanska
Jadwiga Lyczko
Paulla Abdulla
Judyta Sawicka
Joachim Oller
Martyna Kopiec
Barbara Krajewska


Violin II
Magdalena Szczypinska
Kasia Libront
Malgorzata Fiodorowicz
Filip Orlikowski
Martyna Winiarczyk
Kamila Bigus
Donald Sadowski
Natalia Brodzinska
Joanna Deptula
Tomek Chyla


Violas
Mateusz Filip Wasiucionek
Grzegorz Kurczaba
Ewelina Bronk
Maciej Henryk Rogozinski
Michal Burdzy


Cellos
Malgorzata Znarowska
Patrycja Taradejna
Alicja Rozycka
Zofia Szafranska
Agata Mieczkowska
Kasia Zadzilko-Kaminska
Malgorzata Oller


Contrabasses
Maciej Sadowski
Adam Pachla
Krzysztof Słomkowski


Flute
Anna Maria Jachimowicz

Oboe
Malgorzata Jaskiewicz

Clarinets
Łukasz Szajewski
Tomasz Klepczyński


Bassoon
Edyta Szleszyńska

Trumpets
Pawel Hulisz
Robert Bracki


Trombones
Artur Borkowski
Krzysztof Gudelun
Mateusz Zielke
(bass trombone)

Tuba
Grzegorz Dybala

Percussions
Mateusz WiczyńskiRealization:
String section - recorded in studio of the Academy of Music in Gdansk
realization: Marcin Plewiński

Brass section, percussion - recorded in studio of Radio Gdansk
realization: Kuba Mańkowski, assistant: Jan Galbas

Classical guitar, 2nd oboe, 2nd clarinet - recorded at Sounds Great Promotion Studio, Gdynia
realization: Jan Galbas

Mix & Mastering: Kuba Mańkowski at Sounds Great Promotion Studio, Gdynia


Artwork, Concept & Graphic design: Stephen van Baalen @ www.steve-art.net

Aleksandra Mularczyk - SToD creator assistant, photographer


SToD manager - Wioletta Jedynak
 

Klienci, którzy kupili ten artykuł, wybrali też:


 • STRACHY NA LACHY
  Przechodzień o wschodzie

 • KING CRIMSON
  In The Court Of The Crimson King (200 Gram super-heavyweight vinyl)

 • KING CRIMSON
  In The Court Of The Crimson King (30th Anniversary Edition)

 • KULT
  Made In Poland

 • KING CRIMSON
  Live In Toronto - November 20th 2015 (2CD)

 • WILSON, STEVEN (PORCUPINE TREE)
  4 1/2 (digipak)

 • KING CRIMSON
  Live At The Orpheum 2014 (CD+DVD-A) (digipak)

 • BLACKFIELD
  V (digipak)

 • SOMA WHITE
  Soma White (digibook)

 • QUIDAM
  Saiko (deluxe digibook limited edition)

 • ARLON
  Mimetic Desires (digipak)

 • KING CRIMSON
  In The Court Of The Crimson King (40th anniversary edition) (CD+DVDA) (digipak)

 • KAZIK, ZDUNEK ENSEMBLE
  Warhead

 • ANATHEMA
  A Sort Of Homecoming (2CD+DVD-V) (media book)

 • PORCUPINE TREE
  Anesthetize (DVD+2CD) (media book)
 
 

Mike Portnoy (ex-Dream Theater) poleca płytę!: TUTAJ

Jordan Rudess (Dream Theater) też poleca!!!: TUTAJ!


https://soundcloud.com/stod-project/official-album-teaser-tribute

Symphonic Theater of Dreams to hołd złożony grupie Dream Theater, która od ponad dwudziestu lat cieszy się uwielbieniem fanów na całym świecie. Jeden z nich, Michał Mierzejewski, latem 2010r. wpadł na pomysł, by przedstawić utwory DT w "klasycznych" aranżacjach, czego nikt inny wcześniej nie dokonał.

Oczywiście, większość fanów pamięta koncert z 2006r., kiedy Dream Theater wystąpili w słynnym Radio City Music Hall w Nowym Jorku z pełną orkiestrą symfoniczną, ale tym razem chodziło o coś innego…

W 2010r. Michał zamieścił krótki teaser na You Tube oraz na wszystkich forach związanych z Dream Theater (z krótkimi fragmentami "The Count of Tuscany" i "The Best Of Times"). Od razu zwróciło to uwagę Mike'a Portnoya, byłego perkusisty grupy, który był mile zaskoczony pomysłem. Napisał: "Wygląda na to, że Dream Theater doczeka się EPICKIEGO symfonicznego hołdu". Michał był zaszczycony.

Fani na całym świecie byli bardzo podekscytowani tym krótkim klipem, a reakcje przeszły najśmielsze oczekiwania. Teraz już nie było odwrotu. W nadchodzących miesiącach Michał skontaktował się z ludźmi, którzy chcieli wziąć udział realizacji tego niezwykłego pomysłu.

Najbardziej zagorzali fani zespołu od razu rozpoznają nazwisko Stephen van Baalen (alias SteveTheater / www.steve-art.net). Holender zasłynął dzięki wielu nieoficjalnym projektom graficznym związanym z DT, które publikuje na licznych forach. Dwa lata temu wygrał również wielki konkurs na forum Mike'a Portnoya na nowy projekt strony.

Michał skontaktował się ze Stephenem i zapytał, czy byłby zainteresowany opracowaniem szaty graficznej dla STOD. Niestety przy zerowym budżecie szanse na współpracę były niewielkie. Artysta rozwijał swoją firmę i nie mógł sobie pozwolić na pracę za darmo. Dla Michała zrobił jednak wyjątek. Uznał, że będzie to dla niego prawdziwym zaszczytem.

Jakiś czas potem Michał ogłosił na forach plebiscyt na tytułu utworów, które fani chcieliby usłyszeć na "symfonicznym" CD. Teraz, prawie rok później, strona internetowa jest gotowa, szata graficzna też, czekamy tylko na dźwięki, które dotrą do nas płyty kompaktowej w marcu 2013…

Michał Mierzejewski - ur. 17 grudnia 1989r. w Olsztynie. Samouk kompozycji, aranżacji oraz dyrygentury.

Swoją przygodę z komponowaniem rozpoczął w styczniu 2005 roku, gdy jego mama trafiła do kliniki w Warszawie. Podczas pobytu w stolicy próbował skomponować utwór z dedykacją dla niej. Po powrocie do domu stworzył pierwszą kompozycję na kwintet smyczkowy.

W lipcu 2006 roku zmarł najlepszy przyjaciel Michała - Łukasz Miszewski. Ból i cierpienie zapisał w partyturze utworu "Requiem dla Przyjaciela" na orkiestrę symfoniczną oraz chór mieszany. Dziesięcioczęściowy hołd dla zmarłego przyjaciela to jedna z największych kompozycji Michała.

Inne kompozycje to m.in.: Suita orkiestrowa "Miłość", Koncert gitarowy nr 1, Koncert fortepianowy nr 1, Koncert skrzypcowy nr 1, Koncert wiolonczelowy nr 1 (wszystkie koncerty są trzyczęściowe), Concertino na saksofon sopranowy z towarzyszeniem orkiestry, utwory Action Score - "Tribute", "Honor", "Adventure", "Important Dreams" oraz wiele innych utworów i opracowań na orkiestry symfoniczne, orkiestry kameralne i zespoły kameralne.

Michał jest założycielem orkiestry symfonicznej Sinfonietta Consonus. Wraz z nią 23 stycznia 2009 roku wystąpił w sali koncertowej "Auditorium Musicum" OSM I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, gdzie odbył się jego pierwszy autorski koncert kompozytorski. W październiku 2009 r. otrzymał wyróżnienie za kompozycję "Schizofrenia" na orkiestrę smyczkową w Konkursie Młodych Kompozytorów im. Janiny Garści w Krakowie.

 
 

RECENZJE

Pierwsze wrażenia – płytę otrzymałem z Krakowa wczoraj. Piękna oprawa płyty, opakowanie, książeczka, grafika i plakat wręcz na światowym poziomie – to duże miłe zaskoczenie. "Szóstka" dla wydawcy, czyli rock serwis. Głębszego przemyślenia wymaga zawartość muzyczna płyty. W miarę słuchania rośnie apetyt i nagle koniec... Czterdzieści trzy minuty i siedemnaście sekund! Patrzę z niedowierzaniem na licznik, koncert orkiestry symfonicznej? Niedosyt, niedosyt i jeszcze raz niedosyt. Muzyka fascynująca, wykonanie całkiem dobre, ale dlaczego nie wykorzystano w pełni pewnej szansy. Przecież koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach Drum Festu trwał dobrze ponad godzinę a na płycie przysłowiowe jedno "danie" a gdzie "drugie"?

/Jerzy K./

__________________________________________________________________________

W 2010 roku Michał podjął decyzję o nagraniu utworów zespołu Dream Theater w symfonicznych aranżacjach. Zamieścił krótki teaser na YouTube oraz na wszystkich forach związanych z Dream Theater (z krótkimi fragmentami "The Count Of Tuscany" i "The Best Of Times"). Materiał zwrócił uwagę Mike'a Portnoya, byłego perkusisty grupy, który był mile zaskoczony tym pomysłem. Napisał: "Wygląda na to, że Dream Theater doczeka się EPICKIEGO symfonicznego hołdu". Michał był zaszczycony. Tak niespodziewana reakcja dodała energii młodemu kompozytorowi, który rozpoczął finalizację tego projektu. Dzięki zaangażowaniu się w powstanie tego dzieła odpowiednich ludzi, od listopada 2011 roku do połowy 2012 roku poszczególne kompozycje zostały nagrane w studio Radia Gdańsk.

Jak ta muzyka zabrzmiała na żywo można było się już przekonać podczas ostatniego 21. Festiwalu Drum Fest, na którym zagrała Sinfonietta Consonus. Myślę, że na kolejne koncerty, na których usłyszymy pełne rozmachu i uroku filharmonijnie zaaranżowane utwory Dream Theater nie będziemy musieli długo czekać, a doskonalą ku temu okazją będzie pojawienie się płyty "Symphonic Theater Of Dreams: A Symphonic Tribute To Dream Theater". Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Rock Serwis na początku marca 2013 roku.

Album rozpoczyna się od utworu "Overture – When Dreams Come True", którego kompozytorem jest Michał Mierzejewski. To jedyna autorska kompozycja w tym zestawie. Wprowadza nas ona w nastrój reszty albumu. Otwiera przed nami świat pełen filharmonijnych dźwięków. Zaprasza nas do spotkania z twórczością, która na co dzień nie gości w naszych odtwarzaczach i ukazuje jak pięknie i wzniośle można zagrać utwory z gatunku progresywnego metalu zaaranżowane na orkiestrę symfoniczną.

Drugie nagranie to "Hell’s Kitchen" (z albumu "Falling Into Infinity", 1997). Powoli narasta swym pełnym brzmieniem nie tylko instrumentów smyczkowych, ale również dętych. W tle słychać akustyczną partię gitary. Całość zaskakuje. Nabiera innego wyrazu. Słucha się jej z wielką przyjemnością rozkoszując wirtuozerią i delikatnością orkiestry. Następna kompozycja, którą zamieścił na tym albumie Michał, to "Sacrificed Sons". Podana w symfoniczny sposób jeszcze mocniej chwyta za serce swą liryką. Ta muzyka uwrażliwia słuchacza. Jest jeszcze bardziej subtelna niż oryginalna, rockowa wersja tego nagrania. Pomimo, iż brak jest pięknego i przejmującego tekstu, to wciąż możemy rozmyślać, marzyć i puszczać wodze fantazji przy tak nastrajających i poruszających dźwiękach.

Z albumu "A Dramatic Turn Of Events" (2011) pochodzi nagranie "Beneath The Surface". Rozpoczyna się akustyczną partią gitary z towarzyszeniem orkiestry i waltorni, na której gra Marc Papeghin. To orkiestrowe wykonanie powoduje przyjemne drżenie ciała, a bogactwo sm(y)aczków olśniewa epickim rozmachem od pierwszej aż po finałową nutę.

Przedostatni utwór z tego niezwykłego albumu to "The Ministry Of Lost Souls". Ta trwająca prawie 14 minut kompozycja pozwala nam na dłuższe spotkanie z czarującą symfonią pod batutą Michała Mierzejewskiego i jego wspaniałej orkiestry. Bajecznie piękne to wykonanie. Zachwycające.

Ostatnie minuty tej płyty upłyną nam przy "Losing Times/Grand Finale". Warto wsłuchać się w to finałowe nagranie. Dla mnie to zakończenie jest zachętą do ponownego wsłuchania się w tą płytę i zaczarowane w niej brzmienie. Oczywiście ten pięknie wydany album będzie stał w ekskluzywnym towarzystwie na mojej półce z płytami obok zespołu Dream Theater.

Trzeba zaznaczyć, że wszystkie wymienione utwory nie są odegrane "nuta po nucie", lecz Michał zadbał o to, aby zabrzmiały świeżo i nowatorsko. Dużo pomysłów powstawało spontanicznie podczas prób i sesji nagraniowych. Sami muzycy też wnieśli sporo od siebie. Podeszli do tego projektu z wielkimi ambicjami i młodzieńczym zapałem. Nie ulega wątpliwości, że tak zaaranżowane i wykonane utwory zyskały na przestrzeni brzmienia, co bardzo sprzyja odkrywaniu muzyki, która została napisana przez zespół znany zupełnie innej zupełnie grupie "melomanów". Trzeba też zwrócić uwagę na bogatą paletę instrumentarium, jakie zostało zaangażowane do tego projektu. Filharmoniczny rozmach splata się tu z symfonicznym patosem.

Czas szybko płynie, a słuchając takich płyt odnosi się wrażenie, że te trzy kwadranse mogłyby trwać znacznie dłużej. Taka muzyka pozwala na wzajemne zbliżenie się do siebie słuchaczy preferujących na co dzień twórczość odmienną od rocka z fanami progmetalowych dźwięków. I jest to niewątpliwa zaleta tego albumu. Ktoś kto nie znał do tej pory muzyki Dream Theater na pewno chętnie pozna te utwory w oryginalnym wykonaniu. I odwrotnie. Sądzę, że niejeden "metalowiec" po wysłuchaniu "Symphonic Theater Of Dreams" weźmie się za słuchanie muzyki poważnej.

W nagraniu tego albumu wzięła udział kilkudziesięcioosobowa grupa muzyków. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Warto jednak prześledzić kto za jakie partie jest odpowiedzialny. Pomoże w tym ładna książeczka. Uwagę przykuwa również sama okładka płyty zaprojektowana przez Stephena van Baalena - znanego współpracownika zespołu Dream Theater. To płyta z gatunku tych ładnych "od środka", jak i "od zewnątrz". Myślę, że na tym projekcie nasza znajomość z kompozytorskim talentem Michała Mierzejewskiego się nie skończy i teraz baczniej będziemy śledzić jego kolejne dzieła.

Jak brzmi symfonia marzeń jak realizować swoje marzenia udowodnił to Michał Mierzejewski wraz z Sinfonietta Consonus posłuchaj tej płyty warto realizować swoje pragnienia i otaczać się ludźmi którzy pomogą je zmaterializować.

Oczywiście ten album będzie stał w ekskluzywnym towarzystwie na mojej półce z płytami obok zespołu Dream Theater.

Polecam

/Andrzej Barwicki/
 
 
 
 
MICHAŁ MIERZEJEWSKI
SINFONIETTA CONSONUS
Symphonic Theater Of Dreams: A Symphonic Tribute To Dream Theater
CD 39.89 zł 34.99 zł