RockSerwis.FM
/ftp/1/110/[516462]_present.jpg
Lifesigns
 
średni czas realizacji: od 21 do 60 dni 
 
4.02.2013
CD 66.89 zł 51.99 zł
 
 
 
 
1. Lighthouse 12:54
2. Telephone 9:18
3. Fridge Full Of Stars 11:21
4. At The End Of The World 8:25
5. Carousel 11:48
 
 

Klienci, którzy kupili ten artykuł, wybrali też: • Koperta foliowa antystatyczna na płytę winylową 12" (50szt.)


 • Koperta foliowa transparentna na okładkę płyty winylowej (32,5x32,5cm) (50szt.)

 • AIRBAG
  All Rights Removed

 • MYSTERY
  One Among The Living (digipak)

 • PINEAPPLE THIEF, THE
  Your Wilderness

 • AIRBAG
  Identity

 • LUNATIC SOUL
  Walking On A Flashlight Beam (CD+DVD) (digipak)

 • IQ
  The Road Of Bones (2CD) (digipak)

 • WILSON, RAY
  Makes Me Think Of Home

 • RIVERSIDE
  Shrine Of New Generation Slaves (2CD mediabook)

 • RAIN
  Cerulean Blue (gatefold cardboard sleeve)

 • LIFESIGNS
  Cardington

 • MARILLION
  Sounds That Can't Be Made

 • QUIDAM
  Saiko (deluxe digibook limited edition)

 • WILSON, STEVEN
  To The Bone
 
 

Długo oczekiwany debiutancki album zespołu, który stworzyli John Young (instr. klawiszowe, śpiew), Nick Beggs (bas) i Frosty Beedle (perkusja). W nagraniach albumu, który już teraz przed premierą nazywany jest jedną z najlepszych progresywnych płyt roku 2013, wzięli gościnnie udział Steve Hackett, Thijs Van Leer, Jakko Jakszyk i Robin Boult.

 
 

RECENZJE

Jest to pierwszy krążek tej grupy, ale każdy z muzyków biorących udział w tym projekcie ma bardzo duże doświadczenie muzyczne. Przez lata grali oni bowiem w różnych formacjach, a to pozwala im dzisiaj na tworzenie przewspaniałej muzyki. Ich twórczość zawiera tradycyjne progresywne elementy, do których umiejętnie dopasowali melodyjne brzmienie. Muzycy Lifesigns, kierując się w stronę nowoczesnych dźwięków pozwolili sobie na odrobinę nostalgii, co w efekcie brzmi wręcz znakomicie. Można się o tym przekonać słuchając ich debiutanckiego krążka.

Wszystkie utwory zamieszczone na albumie zostały napisane przez Johna Younga, który ma bardzo bogatą historię w swej działalności muzycznej. Współpracował on z zespołami Scorpions, Asia, The Law, jak również z Bonnie Tyler, Johnem Wettonem i Fishem. Działał też w swojej formacji o nazwie John Young Band. John ma bardzo przyjemnie brzmiący głos oraz solidne wsparcie ze strony perkusisty Cutting Crew, Frosty Beedle’a oraz basisty Nicka Beggsa - bardzo dobrze znanego miłośnikom rozlicznych progresywnych formacji. Praca nad powstaniem tego albumu trwała dwa lata, a jej efektem jest składający się z pięciu kompozycji i zawierający 53 minuty muzyki, krążek.

Pierwsze nagranie - "Lighthouse" - rozpoczyna się tajemniczymi odgłosami, które po kilkudziesięciu sekundach przemieniają się w progresywny melodyjny utwór, a towarzyszące mu klawisze i partie wokalne czynią z tych niepozornych brzmień imponującą i zmieniającą się w trakcie trwania tego nagrania bardzo atmosferyczną suitę. Pięknie rozwija się ona w ciągu tych dwunastu minut. Warto zwrócić uwagę na jej finał, a konkretnie na gitarową solówkę i efektowne, piorunujące zakończenie w postaci odgłosów ptaków i padającego deszczu.

Następne nagranie rozpoczyna się fenomenalnie wykonanymi partiami sekcji rytmicznej. Utwór "Telephone", o którym teraz piszę, ma jeszcze jedna wielką zaletę. Są nią chórki, które dostarczają wiele radości podczas słuchania, bo któż nie wzruszy się słysząc tak zaśpiewane: "…But your ears are open and your heart beats wide. ‘Cos there’s something else and it’s deep inside. And you’re all alone and don’t know why"… To bardzo szybko wpadająca w ucho kompozycja. I zostająca w pamięci na bardzo, bardzo długo…

Trzeci na tym albumie utwór, "Fridge Full Of Stars", to rzecz bardziej nastrojowa, w której znalazło się miejsce na improwizację wykonaną na flecie, klawiszach i gitarze akustycznej, tak bardzo znajomej w swym brzmieniu (gościnny udział Steve’a Hacketta!). Oczywiście nie zabrakło tu wokalnych doznań, którymi muzycy rozpieszczają nas od samego początku słuchania albumu. Rewelacyjna gra na poszczególnych instrumentach i muzyczna duchowa więź wzajemnego zrozumienia, z jaką niewątpliwie mamy tu do czynienia, odkrywają poszczególne dźwięki, układają się w jedną magiczną nutę i rozbrzmiewają wzniosłymi aranżacjami. To wszystko wręcz zniewala odbiorcę.

Przedostatnia odsłona "Lifesigns" to kompozycja zatytułowana "At The End Of The World". W książeczce, obok tekstu tego utworu, zamieszczono obrazek przedstawiający miasto pogrążone w ciemności, zaś w tle widać deszcz meteorytów. I w takim właśnie nastroju wykonane jest to nagranie. Melancholijny klimat rozprzestrzenia się wokół nas i pozwala na chwilę rozmyślań o naszej planecie. Na koniec albumu słyszymy utwór "Carousel", rozpoczynający się od mocniejszego gitarowego wstępu, po którym wchodzą finezyjne partie klawiszy. Wszystko przemienia się w piękne progresywne, harmoniczne brzmienie o zmiennym tempie i zawiera w sobie bardzo ciekawe, wręcz epickie elementy instrumentalne z genialnymi zagrywkami na flecie w wykonaniu Thijsa van Leera z grupy Focus.

Panowie z Lifesigns potrafili stworzyć album łączący w sobie muzykę, z jednej strony porywającą swymi melodyjnymi, od razu wpadającymi w ucho wokalami tak sympatycznie oddziaływującą na muzyczną duszę słuchacza, jak i misternie brzmiącymi poszczególnymi instrumentami, kreującymi wspaniały klimat i nastrój. Muszę przyznać, że trudno jest mi się oderwać od tej tętniącej uroczymi wokalami i symfonią brzmienia płyty. Bardzo głęboko wdarła się w mój umysł i trudno jest mi się z nią rozstać.

Wspaniałe artystyczne trio, które pod dowództwem Johna Younga zrealizowało tą płytę, wzbogaciło ją gościnnym udziałem kilku doskonale znanych muzyków. Są to: Steve Hackett, Robin Boult, Jakko Jakszyk i Thijs van Leer. Na tym albumie słychać ich muzyczny wkład, jaki swoją grą na gitarach czy flecie potrafili wzbogacić i wypełnić muzyczną przestrzeń, dostarczając przez to słuchaczowi dodatkowych wrażeń. Jeszcze o jednej osobie trzeba wspomnieć przy tej okazji. To producent Steve Rispin, który też ma swój niebagatelny wkład w ten projekt. W przeszłości współpracował on z wieloma zespołami i muzykami, że wymienię tylko: Asia, Uriah Heep, Shadowland, Wishbone Ash, Fisha, Johna Wettona i Landmarq.

Początek progresywnego roku 2013 za sprawą muzyków z grupy Lifesigns zapowiada się dla fanów dobrej, inteligentnie zagranej muzyki wręcz znakomicie. Myślę, że nasi dzisiejsi bohaterowie nie okażą się efemerydą, nie poprzestaną na tym jednym albumie i będziemy mieli okazję jeszcze nie raz wsłuchać się w ich "oznaki życia", które rozbrzmiewają na ich pierwszym, rewelacyjnie pięknym albumie, czego sobie i wszystkim słuchaczom życzę z całego serca.

Polecam

/Andrzej Barwicki/
 
 
 
 
LIFESIGNS
Lifesigns
CD 66.89 zł 51.99 zł