RockSerwis.FM
/ftp/4/2/[477954]_present.jpg
The Death Defying Unicorn (2CD)
 
średni czas realizacji: od 28 do 60 dni 
 
10.02.2012
CD 92.89 zł 68.99 zł
 
 
 
 
CD 1:
 
1. Out Of The Woods 2:41
 
2. The Hollow Lands 7:37
 
3. Through The Veil 16:01
 
4. Doldrums 3:07
 
5. Into The Gyre 10:22
 
6. Flotsam 1:33
 
.
 
CD 2:
 
1. Oh Proteus - A Prayer 7:35
 
2. Sculls In Limbo 2:21
 
3. La Lethe 7:53
 
4. Oh Proteus - A Lament 1:05
 
5. Sharks 7:56
 
6. Mutiny! 8:33
 
7. Into The Mystic 7:05
 
 
 

Klienci, którzy kupili ten artykuł, wybrali też: • Koperta foliowa antystatyczna na płytę winylową 12" (50szt.)


 • Koperta foliowa transparentna na okładkę płyty winylowej (32,5x32,5cm) (50szt.)

 • AMPLIFIER
  The Octopus (2CD)

 • ANEKDOTEN
  Until All The Ghosts Are Gone

 • MOTORPSYCHO
  Behind The Sun

 • RAIN
  Cerulean Blue (gatefold cardboard sleeve)

 • MOTORPSYCHO
  Here Be Monsters

 • AIRBAG
  Identity

 • AIRBAG
  All Rights Removed

 • KING CRIMSON
  Discipline (40th anniversary edition) (CD+DVDA) (digipak)

 • GAZPACHO
  Soyuz (media book)

 • AFTER...
  Hideout

 • MOTORPSYCHO
  The Tower (2CD)

 • HIPGNOSIS
  Relusion (digipak)

 • LUNATIC SOUL
  Lunatic Soul (digipak)
 
 

Znakomity najnowszy album norweskiego zespołu avant-rockowego. W jego nagraniu wzięli udział jazzmeni i muzycy klasyczni z rodzinnego Trondheim zespołu, gościnnie zagrał też uznany klawiszowiec Stale Storlokken. NASZ TYP!

 
 

RECENZJE

Podwójne wydawnictwo zatytułowane "The Death Defying Unicorn" miało swoją premierę na początku lutego 2012 roku. Oprócz muzyków z zespołu Motorpsycho zagrali na nim Stale Storlokken oraz Trondheim Jazz Orchestra. Takie połączenie muzyki zespołu z brzmieniem orkiestry może stanowić nie lada wyzwanie, nie tylko dla wykonawców, ale również dla odbiorców tego materiału. Nie uprzedzajmy jednak faktów przed dokładnym zapoznaniem się z zawartością muzyczną omawianego albumu.

Stale Storlokken to muzyk jazzowy grający w takich zespołach jak Veslefrekk (później zmienił nazwę na Supersilent), wspomagał też Elephant9, Terje Rypadal, Bol i oczywiście Motorpsycho. Muzyka, którą wykonuje Stale zawiera dużo improwizacji i pełnej intuicyjnej swobody tworzenia "muzyki bez granic".

Na dysku nr 1 zamieszczono sześć kompozycji, a rozpoczyna się on nagraniem "Out Of The Woods". To przedziwny utwór, trwający ponad dwie minuty, podczas którego muzycy dostrajają się z orkiestrą, dopiero ostatnie kilkanaście sekund nabiera harmonii, by niepostrzeżenie przejść do drugiej kompozycji - "The Hollow Lands". Mamy w niej olbrzymi ładunek muzycznych emocji w połączeniu z poszczególnymi partiami wokalno-instrumentalnymi. Najdłuższe, bo trwające 16 minut nagranie "Through The Vail" (part I i part II), brzmieniem jazzowych trąbek na wstępie przygotowuje słuchacza na orkiestrową jazz-rockową ucztę, która swymi poszczególnymi improwizacjami dąży do spójnej artystycznej doskonałości. Jest to wspólna kompozycja, której autorami są Ryan Saether i Stale Storlokken. Po tym znakomitym utworze następuje instrumentalna impresja pt. "Doldrums", a po niej prześliczna "Into The Gyre". To utwór bardzo urzekający delikatnym wokalem i brzmieniem instrumentów, a jednocześnie nieoczekiwanie burzący stworzony na początku klimat. Może to się wydawać nielogiczne, ale to, co wyróżnia tych muzyków, to ich nieprzewidywalność. Miłośnicy ich twórczości, poznając nagrane przez nich albumy doskonale o tym wiedzą i z wielką radością oczekują na ich kolejne, trudne do jednoznacznego sklasyfikowania inspiracje i wizje. Pierwszą część tego wydawnictwa kończy króciutki instrumentalny "Flotsam", pod którym podpisał się Storlokken.

Płyta druga mieści siedem nagrań. Spośród nich na szczególne wyróżnienie zasługują: "Oh, Proteus - A Prayer", "La Lethe", "Oh, Proteus – A Lament", "Sharks" i "Into The Mystic". Nie oznacza to jednak, że pozostałe fragmenty drugiego krążka są mniej intrygujące. Absolutnie nie. Realizacja dźwięku, dobór instrumentów kontrastujących ze sobą, oddających charakter i nastrój silnie wpływają na odbiór muzyki. Po wysłuchaniu całego materiału z wydawnictwa "The Death Defying Unicorn" docenimy awangardowe potraktowanie wspólnego projektu Motorpsycho i Stale Storlokkena, którzy wykorzystali siłę i piękno, jakie oddaje swym brzmieniem Trondheim Jazz Orchestra. Nie jest to łatwy materiał. Muzyka, której słuchamy emanuje niezwykłym jazzowym feelingiem, ale warto wsłuchać się również i w ten niepokorny wizerunek Norwegów.

/Andrzej Barwicki/
 
 
 
 
MOTORPSYCHO
The Death Defying Unicorn (2CD)
CD 92.89 zł 68.99 zł